گزارشی از وضعیت احیای کتاب «السیف الناصری»

0
798

یکی از بخش‌های فعال کنگره علامه میرحامد حسین (رحمة الله علیه) بخش احیاء آثار علامه می‌باشد.

هدف از تاسیس این بخش احیا و انتشار آثار آن عالم بزرگوار و تالیفات مرتبط با ایشان، خاندان و برخی از اساتید ایشان است. در راستای احیای این آثار، نسخه‌های متعددی در دست تحقیق و تصحیح قرار گرفته و آماده چاپ گردیده است.

در اینجا گزارشی از روند احیای کتاب «السیف الناصری» به روایت مسئول این واحد حجت الاسلام و المسلمین مهدی اسفندیاری ارائه می‌گردد

کتاب «السیف الناصری» از تالیفات مفتی سید محمد قلی بن سید محمد حسین نیشابوری کنتورری والد بزرگوار علامه میرحامدحسین لکهنوی است که در در رد باب اول از 12 باب کتاب «تحفه اثنی عشریه» اثر عبدالعزیز دهلوی، نوشته شده و بخشی از مجموعه «الاجناد الاثتی عشریه المحمدیة» اثر مرحوم علامه مفتی محمد قلی به شمار می‌رود.

این اثر پس از درگذشت مولف توسط علامه حامدحسین و اعجاز حسین کامل و منتشر گردیده است.

این کتاب در دو جلد و به زبان فارسی نگاشته شده و هم اکنون از این اثر 2 نسخه خطی موجود است

نسخه اول: نسخه‌ای است که در بخش نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی با شماره بازیابی 18764 نگهداری می‌شود. این نسخه به خط کاتب بوده که البته در یک صفحه قبل از صفحه آغازین آن به خط مرحوم علامه میرحامدحسین تصریح شده است « شرعتُ تصحیحه فی شهر ربیع الثانی سنة 1265ق» و حاشیه‌های متعددی به خط علامه حامدحسین در این نسخه به چشم می‌خورد. این نسخه مشتمل بر 567 ورق است.

نسخه دوم: این نسخه نیز در بخش نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی با شماره بازیابی 19056 موجود می‌باشد. این نسخه به خط کاتب جناب کرمعلی بن مهر علی بوده که در آن حواشی متعددی به خط مرحوم علامه اعجاز حسین و علامه حامد حسین مشاهده می‌شود. در ابتدای این نسخه مهر مشترک علامه حامدحسین و علامه اعجاز حسین نقش بسته است. این نسخه مشتمل بر 540 ورق است

تا کنون دو سوم تحقیق این کتاب اعم از مقابله نسخه‌ها، تخریج منابع و ویرایش فنی و محتوایی آن در گروه احیای تراث بنیاد فرهنگی امامت به اتمام رسیده و تحقیق و تصحیح باقیمانده این اثر نیز در حال انجام است.

امید است این کتاب در همزمان با برگزاری کنگره علامه میرحامد حسین همراه با دیگر آثار علامه رونمایی گردد.

مقاله قبلیگزارشی از روند احیاء کتاب «الصوارم الالهیات» در واحد احیاء تراث
مقاله بعدیاحیای منهج اول کتاب عبقات الانوار برای نخستین بار

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

15 + 14 =