گزارشی از وضعیت احیای کتاب «الامام الثانی عشر»

0
952
واحد احیای تراث بنیاد فرهنگی امامت در راستای احیای آثار خاندان عبقات، اقدام به جمع آوری کلیه آثار بر جای مانده از این خاندان اعم از نسخ خطی، کتب و فیش‌ها نموده و آنها را در دست تحقیق و تصحیح قرار داده تا جهت چاپ و رونمایی در کنگره علامه میرحامدحسین لکهنوی، آماده ارائه به محققان و پژوهشگران گردند. آنچه در ادامه می‌آید گزارشی است از روند احیای کتاب «الامام الثانی عشر» به روایت مسئول واحد احیای تراث، حجت الاسلام و المسلمین مهدی اسفندیاری.
کتاب «الامام الثانی عشر» از تالیفات علامه سید محمد سعید بن ناصر حسین موسوی لکهنوی است و چنانچه صاحب «الذریعه» بیان کرده، این اثر در بحث اثبات وجود امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، در نقد کلام محمد امین سویدی بغدادی، صاحب کتاب «سبائک الذهب» نوشته شده که البته در چاپ دوم، کلمات سویدی حذف شده است.
 کتاب «الامام الثانی عشر» در 1 جلد و به زبان عربی نگاشته شده است. نسخه‌ای از این اثر در بانک تصاویر نسخ خطی بنیاد فرهنگی امامت موجود نیست. این اثر در سال 1355 ه.ق، در زمان حیات مولف در «مطبعة الغری» به چاپ رسیده است
این اثر که تحقیق و تصحیح آن برای بار دوم توسط حضرت آیت الله سید علی حسینی میلانی دامت برکاته و از روی تحقیق اول آن کتاب که توسط محقق گرامی در سال 1393 ه.ق توسط «مطبعة القضاء» در نجف اشرف به چاپ رسیده بود، انجام گرفته است، هم اکنون تایپ و مراحل تصحیح و تحقیق مجدد آن اعم از مقابله، تخریج منابع و ویرایش فنی و محتوایی به اتمام رسیده و جهت صفحه آرایی نهایی به دبیرخانه کنگره ارائه گردیده است.
مقاله قبلیگزارشی از روند احیای کتاب «العضب البتّار» در واحد احیای تراث
مقاله بعدیبرگزاری نشست مشورتی کنگره علامه میرحامدحسین لکهنوی

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پنج − دو =