کتاب‌شناسی/ مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو (هندوستان)

0
579

کتابچه مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو (هندوستان) به قلم حجج اسلام روح‌الله کاظمی و مهدی اسفندیاری در دبیرخانه کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنوی در سال 1398به چاپ رسید.

در ابتدای این کتاب که به سفارش دبیرخانه کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنوی نوشته شده است، تاریخچه اسلام و شیعه در هند را مورد بررسی قرار داده است و چگونگی گسترش اسلام و شیعه را در هند بیان می‌کند.

از دیگر بخش‌های این کتابچه می‌توان به بحث مدارس علمی اهل‌سنت و شیعه در دهلی و لکهنو اشاره کرد. نویسنده در بخش مدرسه علمی اهل‌سنت، تاریخچه‌ای از تأسیس این مدرسه را بیان ‌می‌کند و نسبت به موسس مدرسه اهل سنت دهلی اطلاعاتی را به رشته تحریر درآورده است و به کتاب تحفه اثنا عشریه که از خروجی‌های مدرسه دهلی است، اشاره می‌نماید.

مهم‌ترین بخش این کتابچه‌، بررسی مدرسه شیعه در لکهنو است که نویسنده تاریخچه‌ای از تشکیل این مدرسه را بیان می‌کند و در ادامه با توضیح خاندان اجتهاد و و عبقات زحماتی که برای شیعیان  در طی سال‌های متمادی انجام داده‌اند، به مهم‌ترین اقدام این خاندان یعنی نگارش ردیه‌هایی بر کتاب تحفه اثنا عشریه می‌پردازد.

این اثر در حقیقت کلیاتی است در مورد زیستگاه، خاندان ، اساتید و شاگردان علامه میرحامد حسین رحمه الله که خواننده را در صفحات و سطوری اندک با آنچه که علامه میرحامد حسین رحمه الله را به تالیف کتاب عبقات الانوار فراخواند آشنا می­سازد.

در پایان این کتابچه، فعالیت‌هایی که طی سال‌های اخیر برای احیای نسخ مدرسه کلامی فقهی لکهنو توسط مراکز مختلف از جمله بنیاد امامت صورت پذیرفته، ارائه شده است.

علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌تواند با انتخاب آدرس زیر این کتاب را به صورت رایگان دانلود نمایند.

دانلود کتاب مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو (هندوستان)

مقاله قبلییادداشتی کوتاه درباره کتاب شوارق النصوص میرحامد حسین
مقاله بعدیکتاب‌شناسی/ کتاب مطلع الأنوار نوشته سید مرتضی حسین (صدرالأفاضل)

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

شانزده + 2 =