هفتمین پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین رحمه الله برگزار شد

0
683

به همت دبيرخانه كنگره علامه ميرحامد حسين هفتمين پيش همايش اين كنگره با موضوع « آثار و روش علامه ميرحامد حسين (رحمه الله) با تأكيد بر عبقات الانوار» برگزار گرديد.
اين پيش همايش كه در ساعت 9 صبح با تلاوت آيات قرآن كريم در محل سالن قدس مجتمع آموزش عالي امام خميني (رحمه الله) برگزار گرديد با استقبال پژوهشگران، اساتيد و طلاب و فضلاي ايراني و غير ايراني روبرو شد.
در اين نشست حاضران از سخنراني دست اندركاران و پژوهشگران عرصه امامت پژوهي به ويژه روش علامه ميرحامد حسين بهره بردند.
حجت الاسلام و المسلمين دكتر محمد تقي سبحاني رئيس كنگره بين الملي علامه مير حامد حسين، و حجت الاسلام و المسلمين مهدوي پور نماينده مقام معظم رهبري دام ظله در هند از سخنرانان اين نشست بودند كه در سخنان خود بر ضرورت توجه به روش علامه ميرحامد حسين در نشر معارف شيعي و دفاع از آموزه هاي تشيع در برابر مخالفين و همچنين لزوم گسترش اين انديشه ها در ميان اقشار خاص و عام جامعه اعم از حوزوي و غير حوزوي تاكيد كردند.
لزوم  احياي آثار مدرسه فقهي كلامي لكنهو به زبان هاي فارسي، عربي و اردو در كشور ايران و هندوستان از دیگر محورهای سخنان ایشان بود.
پخش سخنان مولانا سيد علي ناصر سعيد عبقاتي از نوادگان علامه ميرحامد حسين و توليت كتابخانه ناصريه، مولانا ظهير احمد خان از نوادگان مرحوم سعادت حسين خان از شاگردان اين خاندان، و همچنين جناب دكتر خواجه پيري رئيس مركز ميكرو فيلم نور از ديگر برنامه هاي اين نشست بود.
همچنين در اين همايش از دوكتاب «شناختنامه علامه ميرحامد حسين» و «ضياء العين در شناسايي احوال و زندگاني علامه مير حامد حسين» رونمايي شد.
برنامه بعدي استفاده از بيانات حجت الاسلام و المسلمين شجاعت حسين از محققين و پژوهشگران هندوستان بود كه ايشان به تشريح شخصيت و آثار انديشمندان خاندان عبقات و تأثير ايشان در نشر تشيع در شبهه قاره پرداختند.
در ادامه محمد ايليا يعقوبي از پژوهشگران جامعة المصطفي العالمية به ارائه گزارشي از پايان نامه ها و پژوهش هاي صورت گرفته در اين مجموعه با موضوع عبقات الانوار و مرحوم علامه ميرحامد حسين پرداخته و به دنبال آن گزارشي از رساله كارشناسي ارشد خود با موضوع «روش شناسي علامه ميرحامد حسين هندي در عبقات الانوار» ارائه نمود.

پايان بخش اين همايش، نشست علمي با حضور حجج اسلام مهدي اسفندياري مسئول واحد احياء و دبير علمي كنگره، حامد كاشاني استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر عرصه امامت و كتاب عبقات الانوار، و علي اصغر درهي دبير كارگروه روش شناسي علامه ميرحامد حسين بود؛ كه در آن به بررسي نوآوري ها و ابتكارات و تلاشهاي بي نظير علامه ميرحامد حسين در تأليف كتاب عبقات الانوار و ديگر آثار علمي خود و مجاهدت هاي اين شخصيت كم نظير در مقابله با مخالفان مكتب اهل بيت (عليهم السلام) پرداخته شد.

گالری تصاویر

مقاله قبلیبرگزاری ششمین پیش همایش کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین رحمه الله
مقاله بعدیتصاویر/ هفتمین پیش نشست کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میر حامد حسین رحمة الله

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

دو × 5 =