مروری بر تلاش‌های علمی و ماندگار علامه میرحامد حسین در دفاع از مذهب تشیع

0
819
جوامع اسلامی به ویژه هندوستان، در دوران زندگی میرحامد حسین، بیش از پیش دچار آشوب و تفرقه شده بود. استعمارگران و دشمنان اسلام، همواره برای دست یافتن به اهداف شوم و غارتگرانه خود، دوست می‌داشتند كه مسلمانان با هم اتحاد نداشته باشند و مدام با خصومت زندگی كنند. بدین خاطر گاه دانشمندانی را در میان خود مسلمانان تحریك می‌كردند تا با نوشتن و یا گفتن حرف‌هایی تفرقه‌افكن و اختلاف آفرین، صفوف آنان را بر هم زنند و محیط زندگی برادرانه را تبدیل به بلوا و آشوب و سوءظن و دشمنی سازند.
علامه سید محمد قلی پدر میرحامد حسین، سال‌ها عمر خود را صرف جواب دادن شبهات و تهمت‌هایی كرد كه دشمنان اسلام، به دست برخی از دانشمندان مسلمان، علیه شیعه و مكتب اهل بیت علیهم‌السلام شایع می‌كردند اكنون بعد از پدر نوبت به پسر صالح و خلف او یعنی علامه میرحامد حسین هندی رسیده بود. او مشاهده می‌كرد كه چه افتراها و تهمت‌هایی بر شیعه می‌بندند كه روح شیعه از آن‌ها خبر ندارد… این بود كه تصمیم گرفت كمر همت ببندد و همچون پدرش، در عرصه قلم و تحقیق و تتبع و بیان حقائق اسلام و وقایع تاریخ اسلام، به دفاع از حق برخیزد و به تهمت‌های مغرضانه و جاهلانه و خصومت‌آمیز دشمنان تشیع، پاسخ دهد «تا سیه‌روی شود هر كه در او غش باشد!».
نخستین كارش، نقد، بررسی، تصحیح و تهذیب بعضی از كتاب‌های ارزشمند پدرش علامه سید محمد قلی، بود.[۱] چرا كه بسیاری از آثار پدرش، در دفاع از مكتب شیعه و پاسخ به ایرادهای مخالفان تشیع بود و شایسته بود كه پسر دانشمند و فرزانه، آن‌ها را تصحیح و چاپ و منتشر كند. میرحامد حسین سال‌هایی از عمر گرانمایه خود را در این راه صرف كرد و از این رهگذر، خدمات شایانی به عالم تشیع ارزانی داشت. آنگاه خود اقدام به نوشتن كتاب نمود. اینك به ذكر آن‌ها می‌پردازیم:
استقصاء الافحام، ده جلد و به فارسی است. مؤلف در این كتاب مطالبی را پیرامون قرآن كریم، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف شرح حال بسیاری از دانشمندان اهل سنت و اصول و فروع دین، مطرح كرده است و پاسخی است به كتاب «منتهی الكلام» تألیف حیدرعلی فیض‌آبادی حنفی، كه مطالبی شبهه‌آمیز و بی‌اساس درباره شیعه داشت.[۲]
شوارق النصوص، پنج جلد در علم كلام.
افحام اهل المین، ردی است بر كتاب «ازاله الغین» تألیف حیدرعلی فیض آبادی حنفی
اسفار الانوار، سفرنامه حج و كربلا
كشف المعضلات فی حل المشكلات
العضب البتار فی مبحث آیه الغاز
النجم الثاقب فی مسأله الحاجب، كتاب فقهی در موضوع ارث
الدرر السنیّه فی المكاتیب والمنشآت العربیه
زین الوسائل الی تحقیق المسائل، مسائل فقهی و گوناگون
الدّرایع، در شرح شرایع محقق حلی[۳]
عبقات الانوار فی مناقب الائمه الاطهار
اثر اخیر بزرگترین و ارجمندترین كتاب اوست و از شاهكارهای علمی و اعتقادی شیعه به شمار می‌رود. مؤلف بزرگوار این كتاب عظیم و شگفت‌انگیز را در مناقب ائمه اطهار علیهم‌السلام‌ و در جواب كتاب ضدشیعی «تحفه اثنی عشریه» نوشته است.
كتاب خصومت‌ برانگیز‌ «تحفه اثنی عشریه» (هدیه‌ای برای شیعیان دوازده امامی) را مولوی عبدالعزیز دهلوی (م 1239 ق) معروف به «سراج الهند» نوشته بود. اما چه تحفه‌ای و چه هدیه‌ای؟! او كه از عالمان برجسته و فاضل شبه قاره هند و از اهل سنت بود، بدون توجه به آیات وحدت‌بخش قرآن و سفارش‌های پیامبر صلی الله علیه و آله در این كتابش، عقاید و آراء شیعه را به طور عموم و فرقه اثنی عشریه را بالخصوص در اصول و فروع و اخلاق و آداب و تمامی معتقدات و اعمالشان به عباراتی خارج از نزاكت و كلماتی بیرون از آداب و سنن مناظره و به كتب نوآموزان ـ كه به خطابه نزدیكتر است تا به برهان یا دست كم نقل صحیح مطالب ـ مورد حمله و اعتراض قرار داده… كتاب را مملو از افتراآت و تهمت‌های شنیعه ساخته است… و باعث تشتّت جبهه اسلامی هند شد. این كتاب در دل برادران مسلمان نسبت به یكدیگر كینه و نفرت پدید آورد و صفای مسجد و محراب، شكوه رمضان و عاشورا را كدر ساخت…[۴]
عبقات الانوار،[۵] دارای دو منهج و هر منهج نیز مشتمل بر مجلداتی چند است. منهج اول درباره اثبات دلالت آیاتی چند از قرآن مجید بر امامت است، از جمله آیه: «إِنَّما وَلِیُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواالَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاهَ وَ هُمْ راكِعُونَ».سوره مائده/55.
و آیه «الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُمْ…». سوره مائده/3 و آیات فراوان دیگری كه بر امامت شرعی و الهی ائمه اهل بیت عصمت و طهارت (امام علی و فرزندان معصومش علیهم‌السلام) دلالت می‌كند. همه را مورد بحث عالمانه و محققانه و گسترده قرار داده است. گفته‌اند این مجلد هنوز به چاپ نرسیده است و در كتابخانه عظیم مؤلف دانشمندش، در شهر لكهنو نگهداری می‌شود.
منهج دوم كتاب، درباره احادیث دوازده‌گانه‌ای است كه مولوی عبدالعزیز دهلوی در كتاب تحفه اثنی عشریه، مغرضانه اصل یا تواتر آن‌ها را انكار و اشكالاتی بر این احادیث شیعی وارد كرده بود. این منهج از كتاب شگفت‌آور و عظیم عبقات الانوار، 30 جلد است كه حدود دوازده جلد آن در هندوستان و ایران به چاپ رسیده است. هر یك از احادیث دوازده‌گانه، خود یك مجلد و برخی از این مجلدات هم در چندین جلد به سبك قدیم و سنگی چاپ شده است بدین شرح:
مجلد اول از منهج دوم، در مورد «حدیث غدیر»
مجلد دوم، در موضوع «حدیث منزلت»
مجلد سوم، درباره «حدیث ولایت»
مجلد چهارم، درباره «حدیث طیر»
مجلد پنجم، به شرح و پیان «حدیث أنا مدینه العلم»
مجلد ششم، درباره «حدیث تشبیه»
مجلد هفتم، درباره حدیث «من ناصب علیاً لخلافه فهو كافر»
مجلد هشتم، در بیان «حدیث نور» «كنت انا و علی نوراً…»
مجلد نهم، درباره حدیث «رایت»
مجلد دهم، در موضوع حدیث «انّك تقاتل علی تأویل القرآن…»
مجلد یازدهم، در مورد حدیث «الحقّ مع علیّ…»
مجلد دوازدهم، درباره «حدیث ثقلین»
عبقات الانوار از نگاه بزرگان
پی نوشت ها:
[1]. نجوم السّماء، ج1، ص24ـ25؛ نقباء البشر، آقا بزرگ تهرانی، ج1، ص347.
[2]. نجوم السّماء، ج1، ص28ـ29؛ نقباءالبشر، ج1، ص349؛ الذریعه، آقا بزرگ تهرانی، ج2، ص31.
[3]. نجوم السّماء، ج 2، ص 31 و مجلدات مختلف الذریعه بر اساس نام كتاب‌ها.
[4]. میرحامد حسین، محمدرضا حكیمی، ص86ـ88.
[5]. عبقات الانوار، به معنی «گل‌ها و شكوفه‌های خوشبو» است.
مقاله قبلیآشنایی با امتیازات کتاب «عبقات» در گفتگو با آیت الله میلانی
مقاله بعدیخاندان عبقات و اقدامات ایشان در حفظ تراث اسلامی

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

چهار × دو =