ضرورت همکاری تنگاتنگ پژوهشگران ایران و هند در معرفی علامه میرحامد حسین (رحمه الله) و کتاب عبقات الانوار

0
903

حضرت حجت الاسلام و المسلمين مهدوي پور نماينده محترم مقام معظم رهبري دام ظله در هند در هفتمین پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین، ضمن گراميداشت ياد و خاطره انديشمند بزرگ حضرت آيت الله مصباح يزدي،‌ از برگزار كنندگان پيش همايش هفتم و تلاش هاي بسيار اثرگذار در سالهاي اخير در راستاي احياي تراث شيعه در هندوستان تقدير و تشكر نمود.
حجت الاسلام مهدوي پور در ادامه از محققين هندي درخواست كرد در اين زمينه فعاليت بيشتري داشته باشند. ايشان استفاده از ظرفيت ها و امكانات موجود و همچنين وجود محققين ايراني را زمينه مناسبي براي فعاليت هاي پژوهشي در احياي تراث علماي هند خصوصا آثار مكتب كلامي لكنهو دانست.
وي تأكيد نمود كه از زمان نگارش تحفه كه يك كتاب غير علمي و سخيف است حدود 230 سال گذشته و در اين مدت علماي شيعه ميراث علمي و پژوهشي فراواني در رد آن از خود به يادگار گذاشته اند و اين ميراث سرمايه و ذخيره اي براي تشيع است.
در همين راستا نماينده مقام معظم رهبري در هند دو پيشنهاد ارزشمند  به دبيرخانه كنگره علامه ميرحامد حسين ارائه نمود. اولين پيشنهاد نشر الكترونيكي مجموعه رديّه ها در قالب يك نرم افزار جامع بود تا آثار با تصحيح هاي لازم در اختيار علاقه مندان قرار گيرد.
پيشنهاد دوم ايشان نشر ترجمه اردوي آثار احيا شده در هند بود. ايشان اين پیگیری این پيشنهاد را به جهت اظهار محبت تمام مسلمانان هند به اهل بيت عليهم السلام و نبود تعصبات سابق نشر اين ميراث در هندوستان ضروري دانستند.
ارائه گزارشي از مجموعه فعاليت هاي نمايندگي مقام معظم رهبري دام ظله در هند در ارتباط با معرفي عالمان شيعه اين خطه پايان بخش بيانات ايشان بود.

مقاله قبلیگفتگو و مناقشه همدلانه عاملي بازدارنده در مقابل تفرقه افکنی مخالفان مکتب اهل بیت (علیهم السلام)
مقاله بعدیدرهای کتابخانه ناصریه به روی همه پژوهشگران و علاقه مندان گشوده است

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

سه + 16 =