درهای کتابخانه ناصریه به روی همه پژوهشگران و علاقه مندان گشوده است

0
664

در هفتمین پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین رحمه الله ، حجت الاسلام والمسلمین  مولانا سید علی ناصر سعيد عبقانی معروف به آقا روحی، از نوادگان مرحوم علامه، به تشریح شخصیت و مجاهدتهای ایشان در دفاع از مکتب اهل بیت علیهم السلام پرداخت.
ایشان در این مجال ضمن تاكيد بر اينكه عبقات الانوار در رد كتاب تحفه اثنی عشريه، كتابی معجز گونه است، بيان داشت: با اينكه از نوادگان علامه هستم، اما برايم دشوار است از آن بزرگوار سخن بگويم. پس به نقل از مرحوم سيد محسن امين صاحب اعيان الشيعه مي گويم كه در تاريخ شيعه و در علم كلام و رجال سه نفر بی نظير هستند: شيخ مفيد، سيد مرتضی و علامه مير حامد حسين.
وي درباره كتاب عبقات از منظر بزرگان افزود: بنده با بسياری از علمای بزرگ صحبت كردم كه بالاتفاق گفته اند كه عبقات الانوار قابل نقد نبوده و ما در مقابل آن تعظيم مي كنيم. ايشان شاهد ديگری بر مدعای خود نسبت به عظمت كتاب عبقات الانوار آورده و بيان داشت: يكي از حاكمان شهر بوپال جمعی يكصد نفره از علمای نامدار متعصب اهل سنت هندوستان گردهم آورد تا به هزينه خودش به نقد و رد كتاب عبقات الانوار بپردازند. بعد از گذشت 15 روز چندی از آن جمع يك صد نفره نزد حاكم آمده و گفتند تنها يك راه وجود دارد و آن اينكه تمام منابع و كتابهای اهل سنت را سوزانده و يا در دريا بريزند. فقط در اين صورت ميتوانيم بگوئيم كتاب عبقات الانوار تمامش دروغ است.
جناب آقا روحی، ضمن اظهار تأسف شديد از عدم اتوجه به عبقات در گذشته¬ی مجامع علمی ، از تصحيح و نشر بخشی از كتاب عبقات توسط باني انقلاب اسلامي ايران امام خمينی (ره) كه از اقرباء خاندان عبقات هستند، در 70 سال گذشته ابراز خرسندی نموده و ادامه داد : امام خميني (ره) با دلسوزی فراوان علماء را به احياء و نشر عبقات تشويق نموده و فرموده بودند كتابی مانند عبقات الانوار نبايد گم و فراموش شود. زيرا اين كتاب برای شيعيان نعمتی عظيم بوده و دليل بر حجيت مذهب تشيع مي باشد.
وی آيت الله ميلانی را نیز در معرفي و نشر اين كتاب برجسته سهیم دانسته  و بيان داشت : حضرت آيت الله ميلانی از كودكی دوست من بوده از همان دوران با عبقات الانوار آشنا و به آن علاقه مند شده و پس از 40 سال جدّ و جهد وسيع در تلخيص و تعريب عبقات الانوار،‌آن را با نام نفحات الازهار به زيور طبع آراسته نمود.
ايشان ضمن اشاره به اينكه آستان قدس رضوي نيز اهميت ويژه ای برای اين كتاب قائل بود،به نقل سخنان رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله العظمی خامنه ای دام ظله در باره اهميت اين كتاب پرداخت.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود  به معرفی كتابخانه ناصريه كه از اقدامات ارزشمند علامه مفتی محمدقلی پدر بزرگوار علامه میرحامد حسین رحمة الله علیهما بوده است اشاره نمود و افزود: مرحوم صاحب عبقات در ادامه راه و به كمك دو برادرش سراج حسين و اعجاز حسين به گسترش كتابخانه مشغول بودند. تا جايي كه در سفرهای بسيار برای يافتن آثار مهم اهل سنت مشقت های فراوان را متحمل شد. و پس از مرحوم علامه، فرزند ايشان معروف به ناصرالملة اين كتابخانه را گسترش داد. گرچه به خاطر شرائط خاص بخشي از كتابخانه از بين رفت. وی در این زمینه بر این نکته تاکید نمود که درهای کتابخانه ناصریه هم اینک به روی تمام پژوهشگران و علاقه مندان احیای آثار عالمان شیعه گشوده است.
جناب آقا روحی ضمن بیان خاطراتی از مرحوم علامه میرحامد حسین رحمه الله، تلاشها و اخلاص ایشان در مسیر دفاع از ولایت را بسیار بزرگ و ستودنی دانست.
ايشان در پايان از زحمات دست اندركاران كنگره بين الملی علامه مير حامد حسين تشكر نموده و موفقیت آنها را در این مسیر از خداوند متعال مسئلت نمود.

مقاله قبلیضرورت همکاری تنگاتنگ پژوهشگران ایران و هند در معرفی علامه میرحامد حسین (رحمه الله) و کتاب عبقات الانوار
مقاله بعدیکتابخانه ناصریه جامع ترین کتابخانه شخصی دنیا و حاصل مشارکت و مجاهدت چندین نسل از خاندان عبقات

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پنج + پنج =