گزارشی از روند احیای کتاب «العضب البتّار» در واحد احیای تراث

0
797

یکی از بخش‌های فعال کنگره علامه میرحامد حسین (رحمة الله علیه) بخش احیاء آثار علامه می‌باشد.
هدف از تاسیس این بخش احیا و انتشار آثار آن عالم بزرگوار و تالیفات مرتبط با ایشان، خاندان و برخی از اساتید ایشان است. در راستای احیای این آثار، نسخه‌های متعددی در دست تحقیق و تصحیح قرار گرفته و آماده چاپ گردیده است.
در اینجا گزارشی از روند احیای کتاب «العضب البتار» به روایت مسئول این واحد حجت الاسلام و المسلمین مهدی اسفندیاری ارائه می‌گردد

کتاب «العضب البتار فی نقض التمسک بآیة الغار» از تالیفات علامه میرحامدحسین بن محمد قلی نیشابوری لکهنوی است که در رد رساله «درّة التحقیق فی نصرة الصدیق» اثر محمد فاخر اله آبادی نوشته شده است. این رساله که در رد کتاب «کشف العوار فی تفسیر آیة الغار» اثر علامه قاضی نورالله تستری (رحمة الله علیه) نوشته شده از نظر علامه دارای موضع‌گیری‌ها و ادعاهایی است که می‌بایست در قالب یک کتاب به آنها پاسخ داده می‌شد تا جامعه شیعه در شبه قاره دچار شبهه و تاثیر پذیری از این ادعاها نگردد. لازم به ذکر است که علامه قاضی نور الله شوشتری کتاب خود «درة التحقیق» را در رد کتاب «کشف العوار فی تفسیر آیة الغار» نوشته است.

کتاب «العضب البتار فی نقض التمسک بآیة الغار» در یک جلد و به زبان عربی نگاشته شده و دو نسخه از آن موجود می‌باشد
نسخه اول: نسخه‌ای است به خط مولف و ممهور به مهر ایشان که مشتمل بر 175 ورق است
نسخه دوم: نسخه موجود در آستان قدس رضوی با شماره بازیابی 24394 است که مجموع اوراق آن 97 ورق بوده و به خط کاتب نوشته شده است

تحقیق این کتاب که شامل مقابله نسخه‌ها، تخریج منابع و ویرایش فنی و محتوایی آن است در گروه احیای تراث بنیاد فرهنگی امامت به اتمام رسیده و پس از صفحه آرایی و فهرست‌نویسی جهت چاپ و نشر به واحد انتشارات تحویل گردید.

امید است این کتاب در همزمان با برگزاری کنگره علامه میرحامد حسین همراه با دیگر آثار علامه رونمایی گردد.

مقاله قبلیجمع آوری آثار علامه میر حامد حسین و خاندان ایشان
مقاله بعدیگزارشی از وضعیت احیای کتاب «الامام الثانی عشر»

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

1 × 1 =