برگزاری نخستین پیش نشست کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامدحسین لکهنوی

0
724

دبیرخانه کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامدحسین لکهنوی، نخستین پیش نشست این کنگره را در روز پنج شنبه هشتم مهرماه 95 در محل ساختمان بنیاد فرهنگی امامت و با حضور جمعی از اندیشمندان، اساتید و محققین حوزه و دانشگاه، برگزار نمود. در ابتدای این پیش نشست حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی سبحانی، دبیر علمی کنگره، ضمن خیر مقدم گویی به حاضرین، مطالبی را پیرامون اهمیت و ضرورت برگزاری این کنگره و آشنایی با صاحب عبقات و کتاب ارزشمند وی عنوان کرد. در ادامه دکتر سید مهدی علیزاده موسوی به عنوان اولین سخنران این نشست، سخنرانی خود را حول موضوع «تبارشناسی جریان های ضد شیعه در هند» آغاز کرد.

رئیس پژوهشکده حج و زیارت ضمن تشریح روابط اهل سنت شبه قاره هند با شیعه در حوزه سیاست و اندیشه، به چگونگی ورود اسلام به این منطقه اشاره کرده و نخستین تماسهای مسلمانان با شبه قاره هند، در دوران خلیفه دوم، آغاز شد و تا عصر عبدالملک مروان نیز حملات پراکنده ای به برخی سرزمینهای این منطقه توسط مسلمانان صورت گرفت، لذا اسلام با قرائت سنی به شبه قاره وارد شد و نخستین مسلمانانی که به این منطقه لشکرکشی کردند، سنی مذهب بودند.

استاد علیزاده موسوی در ادامه به تعامل اهل سنت با شیعیان در دوه مغول و نیز تعامل سنیان با شیعیان در عصر استعمار و همچنین استمرار این تعامل پس از تشکیل پاکستان اشاره کرده و در ادامه به تبیین  تعامل این دو مذهب در حوزه اندیشه پرداختند. ایشان در خلال این بحث، به اندیشه کلامی شاه ولی الله دهلوی و فرزندش شاه عبدالعزیز دهلوی اشاره کرده و به بیان اقدامات و تحرکات ضدشیعی ایشان را در راه اندازی موجی علیه شیعیان در منطقه شبه قاره پرداختند.

در ادامه حجت الاسلام انصاری قمی در خصوص «آشنایی با خاندان عبقات و خدمات علامه میرحامد حسین لکهنوی» سخن گفت و با اشاره به شخصیت سید محمدقلی، والد صاحب عبقات، به معرفی این عالم جلیل القدر، خاندان، فرزندان، تحصیلات و کرسی تدریس و قضاوت و اهم تالیفات ایشان پرداخت. استاد انصاری قمی در ادامه پس از معرفی فرزندان مفتی محمد قلی، به سراغ شخصیت شناسی علامه میرحامدحسین، از فرزندان مفتی محمدقلی رفته و از ایشان به عنوان یکی از آیات الهیه و حجج شیعه اثنا عشریه نام برد.

استاد انصاری قمی در پایان سخنان خویش به تعدادی از تالیفات علامه اشاره کرده و برخی تقریظات بزرگان تشیع پیرامون آن عالم بزرگ را عنوان نمود.

آخرین سخنران این نشست، حجت الاسلام والمسلمین رضا مختاری بود که در موضوع: «بایسته های پژوهشی عبقات» به ایراد سخن پرداخت. ایشان در ابتدای سخنان خویش با تاکید بر اهمیت بحث احیای نسخ و ضرورت این مهم در روزگار ما، خواستار توجه بیشتر حوزه علمیه به این موضوع شده و افزودند: در غالب کشورهای دنیا بحث احیای نسخ از اهمیت بسیاری برخوردار است و تصحیح نسخ خطی به عنوان پایان نامه های سطح سه مورد پذیرش و تایید است. ایشان در ادامه ضمن اشاره به برخی آثار احیا شده علامه میرحامدحسین، بر لزوم دقت عمل در تصحیح و تحقیق و نیز مقابله نسخه ها، تاکید کرده و احیای کتب را کاری بسیار با اهمیت و دشوار دانستند.

بخش پایانی این نشست علمی نیز به هم اندیشی در باب بایسته های پژوهشی عبقات و ارائه راهکارهای علمی در این خصوص اختصاص داشت که با مدیریت دکتر محمد تقی سبحانی و دکتر عبدالحسین طالعی عضو هیئت علمی دانشگاه قم و مشارکت و ارائه نظرات و دیدگاه های حاضرین در جلسه برگزار گردید.

رونمایی از برخی آثار احیاء شده خاندان عبقات و اجتهاد از جمله کتب: «افحام الاعداء و الخصوم»، «العضب البتار»، «الصوارم الالهیات»، «ذوالفقار» و برخی آثار نفیس دیگر و همچنین برگزاری نمایشگاهی در معرفی اجمالی علامه میرحامدحسین لکهنوی و نیز پایگاه مجازی کنگره و … از برنامه های جنبی این پیش نشست بود.42F6_1

مقاله قبلیاطلاعیه برگزاری نخستین نشست علمی کنگره علامه میرحامدحسین لکهنوی
مقاله بعدیتصاویر/ اولین پیش‌ نشست کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنوی رحمة‌الله

دیدگاه :

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

2 × 4 =